RULO ÇİM UYGULANMASI      
Toprağın Hazırlanması

     Toprak hazırlığının doğru olarak yapılması, çim alan tesisi için büyük önem taşır. Aşağıda toprak hazırlığının nasıl yapılacağı ve aşamaları sıralanmıştır.

1.     Yüzeydeki taş, bitki kökü vs. gibi artıkları temizleyin

2.     Toprağınızı 10-15 cm. derinliğe kadar işleyin.

3.     15:15:15 kompoze gübresinden.100 m2 ’ ye 6-7 kg gelecek şekilde toprak üzerine dağıtın

4.     Bir tırmık yardımıyla, gübre ile toprağı karıştırarak tesviyesini yapın. Drenaj problemi yaşamamak için bu esnada hafif bir meyil vermeniz uygun olacaktır.

5.     Zamanla toprağın oturması ile oluşacak çöküntüleri önlemek ve yüzeyin düzelmesi için hafifçe silindirleyin. Sıkışmaya neden olunmaması için toprağın kuru olması gerekir. Toprak seviyesini yürüyüş ve araç yolları ile bordür kenarlarından 2-3 cm. aşağıda tutun.

6.     Toprağın oturması ve çim alan için nemli bir ortam sağlamak amacıyla hafifçe sulayın. Birçok toprak tipi için 15 cm. derinliğe kadar nemlendirme önerilir.

Çim uygulamasını sıralarsak ;

a-) Bahçe hazırlığı
b-) Rulo çimin hazırlanıp araziye getiriliş şekli
c-) Rulo çimlerin döşenmesi-Montaj hazırlığı
d-) Rulo çimin doğru zamanda serilimi
e-) Rulo döşemenin sonlandırılması
f-) Yarıkların doldurulması
g-)  Kenarların kesilmesi

a-) Bahçe hazırlığı:

     Bahçenizin sağlıklı olması için çim döşenmeden önce üst tabaka toprağı aşırı killi veya kireçli ise 10-15 cm kaldırıp alandan uzaklaştırınız. Bahçenizde kalan alt toprağı belleme yöntemiyle havalandırınız. Boşalan toprağın yerine 10-15 cm yeni ve verimli (dörtlü karışım; torf, gübre, mil, toprak) doldurup iyice toprağı sıkıştırınız.
Montaj öncesi ön hazırlık; Bahçenizde yağmur ve sulama sonrası su birikmemesi için eğimi suyun akacağı yönlere doğru temellerden uzaklaşacak şekilde veriniz. Su birikintileri fazla ise drenaj sistemi kurunuz. Toprak tesviyesi yapınız, ufak bir silindir ile sıkıştırıp hazır çimin döşenebileceği düz bir yüzey oluşturunuz. Çim döşenecek alanı sulayıp dinlendiriniz.Bu şekilde toprağınız oturacak , çim döşenecek alan daha sağlıklı olacaktır.

 b-)  Rulo çimin hazırlanıp araziye getiriliş şekli:
   
    
Sevkiyattan sonra en kısa zamanda serilmesi ve daha önce toprağın hazır edilmesi gerekir.

Eğer rulolar 3 güne kadar duracaksa; 3 – 4 rulo yüksekliğinde dizilmelidir.
Eğer rulolar 3 günden fazla duracaksa;  rulolar gölge bir alanda açılarak nemlendirilmelidir.

c-) Rulo çimlerin döşenmesi: 

     Döşemeye araziye en yakın istiflenmiş çim rulolarından başlanmalı, rulo serildikten sonra üstten kalın tahtalardan yapılmış olan saplı bir tamponla bastırmanız gerekir. Tamponlama nazik bir şekilde yapılmalıdır. Çimlerin ezilmemesi veya zarar görmemesi gerekir. En sondaki sıraya döşenecek olan rulo çok küçük bir parça olmamalıdır. Döşenen ruloları birbiri içinde şaşırtmalı olarak döşemeniz gerekir.
 
d-) Rulo çimin doğru bir zamanda serilimi:

Yağmurlu günlerde çim döşenmesi açısından çok kirli, çamurlu olabilir. Toprağın kuru olacağı bir günü seçmelisiniz.

e-) Rulo döşemenin sonlandırılması:

Kalasla desteklemek; Eğer çim serilmiş alanların üzerinden sereceğiniz diğer ruloları sevketmeyi bir el arabasıyla sevketmeyi düşünüyorsanız serili ruloların üzerine bir tahta kalas koyarak taşınmalı ve el arabası fazla yüklenmemelidir. Rulolar düzgün bir çizgi şeklinde döşenmeli, yuvarlak kısımlarda içe katlanmamalı, düzgün döşenerek kenara göre kesilmelidir. Ruloların kenarları birbirine çakışmayacak şekilde konmalıdır, tıpkı duvar tuğlaları döşer gibi.

f-) Yarıkların doldurulması:

 Son yapılandırmayı ağır, kumlu toprakla yapmanızı tavsiye ederiz. Yarıkların milli toprakla doldurulması köklerin daha çabuk birbirine tutunmasını ve çim üzerinde daha rahat tırmıklama yapılmasını sağlar. Bu adım çok gerekli ve önemlidir. Rulolanmış ve kesilmiş çim en geç 7 gün içinde serilmelidir.

g-)Kenarların kesilmesi

Yeni çim örtüsünü korumak: Çimleriniz baharda büyümeye başladığında siz de yeni bir bakım programı geliştirmek zorundasınız. Öncelikle boyu uzayan çimlerimizin biçilmesi gerekecek. Çimleriniz biçim yüksekliğine geldiğinde kademeli olarak, mevsim programına göre biçmelisiniz.
Nisan sonu veya mayıs başı gibi çabuk etki eden bir gübre ile çimler beslenmelidir. Bu adım çimlerdeki alçaklık ve yüksekliklerin dolmasına, çimin sağlıklı gelişimine yardımcı olmayı sağlar. Sonbahar çim serimlerinde yabani ot öldürücü ilaç uygulamasını da yapmalısınız ya da yabani otları temizlemelisiniz. Unutmayın ki yeni döşenmiş çim her zaman daha eski köklenmiş olana göre daha hassastır. Yeni çim örtüsünün suya daha çok ihtiyacı vardır ve düzenli sulanması şarttır.

Hazır Çimin Döşenmesi ve Sonrasında Dikkat Edilecek Noktalar


Çim kalıpları çekilerek esnetilmemeli, her zaman birleşme noktasına doğru itilerek boşlukların oluşması önlenmelidir. Boşluk oluştuğu takdirde kumlu harç ile doldurulması gerekir.  Döşeme işlemi tahta üzerinde yapılır ve yeni serilen kalıplara basılmadan yürütülür.

Çiminizin döşendikten sonraki ilk birkaç haftası en kritik zamanıdır ve fazladan ilgi gerektirir. Çim, alana adapte olduktan sonra ancak daha rahat bir bakım programına geçilebilir. Lütfen Rulo Çim Bakımı  menüsünde tavsiyeleri uygulayarak, peyzajınıza doğal bir güzellik katan, size yıllarca keyif verecek, sağlıklı ve güçlü bir çime sahip olabilirsiniz.