rulo çim üretimi      
    
1- TOPRAK SEÇİMİ:
     Su geçirgenliği fazla olan milli toprak ,organik maddece zengin olan torf ve organik gübrenin karışımından elde edilecek toprağın kullanılması idealdir. Kullanılan malzemelerin oranları %60 mil toprak, %30 torf ve %10 organik gübre, karışımın pH oranı ise 6,50-7,00 oranında olmalıdır. Hazırlanan toprak karışımın serilme kalınlığı en az 20-30 cm olmalıdır.


2- DRENAJ, ELEKTRİK ve SU TESİSATININ DÖŞENMESİ:

     Çim alanlarında fazla su bitki gelişimini olumsuz yönde etkiler.Aşırı su tutma sonucunda göllenen alanlarda kökler iyi gelişmez, toprak havasız kalır, çim büyümesi ve gelişimi yavaşlar.Bunun neticesinde hastalıklar artar. Bu sebeplerden dolayı çim alanlarında drenaj sistemi yapılmalıdır.

DRENAJ: Alan taban suyu seviyesi yüksek olduğunda, sulama suyu ve yağmur ile gelen fazla suyun tahliyesini sağlamak amacıyla; belirli aralıklarla drenaj kanalları oluşturulur. Drenaj iki şekilde yapılır.

1.     Yüzey drenajı : Çim ekilecek sahaya %0,03 - %0,05 oranında yüzey eğimi verilerek, yüzeydeki fazla su sahadan uzaklaştırılır.

2.     Yüzey altı drenajı: İki şekilde yapılır.

3.     Açık yüzey altı drenajı: Sahanın eğimine dik yönde açık kanallar oluşturularak yüzeyde kalan fazla suyun tahliyesi işlemidir.

4.     Kapalı Yüzey Altı Drenajı: Kapalı yüzey altı drenajı çeşitli ebatlardaki drenaj borularının saha içersinde belirli derinlik ve aralıklarla döşenmesi neticesinde oluşturulan sistemdir.

Avantajı : Toprak altından döşendiği için yer kaybı olmaz.
Çim alan oluşturulmasında önemli bir yere sahip olan sulamanın, kontrollü ve dengeli yapılabilmesi için, zaman ayarlı otomatik sulama sistemleri uygulanmaktadır. Çim üretiminde otomatik sulama sisteminin döşenmesi uzun vadede avantajlıdır.
Çim saha tesisinden önce elektrik, telefon, bahçe aydınlatma, tv vb. sistemlerin tesisatlarının yer altından döşenmesi gerekmektedir.


3- ÖLÜ VE DİRİ ÖRTÜ TEMİZLİĞİ:

Toprak işlemeye başlamadan önce arazi üzerinde bulunan ölü örtünün  (ağaç kabukları,dal,yaprak,meyve vb.) sahadan uzaklaştırılması gerekir.
Aynı şekilde arazi üzerinde bulunan diri örtünün de ( Otsu bitkiler,yayılıcı bitkiler ve istenmeyen çalı grubunun ) toprak işlemeden önce ilaçlanarak yada çapalanarak sahadan uzaklaştırılması gerekir.

4- TOPRAK İŞLEME VE TESVİYE:

Traktör arkasına takılan değişik ekipmanlarla (pulluk,yaylı tırmık,tırmık) 20-30cm derinliğinde toprağın üst kısmının havalandırılması gerekir. Toprak işleme, çim köklerinin daha sağlıklı derinlere inebilmesi, sertleşmiş toprak üst tabakasının gevşetilmesi, çim köklerinin sağlıklı saçak kök yapabilmesi için her ekim döneminin başında toprağın işlenmesi gerekir.
Tesviye; çim ekim öncesi çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü  homojen tohum çıkışını, biçim sonunda görünümü,dengeli sulamayı, çimin dengeli gübre almasını, nihayetinde  kaliteyi olumlu yada olumsuz yönde etkiler. Tesviye, traktörün arkasına takılan lazerli tesviye makinesiyle yapılır.

5- GÜBRELEME:

Azot (N), Fosfor (P), Potasyum (K), Kalsiyum (CA), Magnezyum (Mg) ve mikro element içeren gübre ya da gübrelerle ekim öncesi toprak gübrelenir. Dekara yaklaşık olarak bu gübrelerden  30-50 kg  uygun oranlarda toprağa taban gübresi olarak uygulanmalıdır.    
          
6- TOHUM VE EKİM ZAMANININ SEÇİLMESİ:

     Tohum seçimi yapılırken, bölgemizin ve çim satışında hitap ettiğimiz bölgelerin iklim koşulları göz önünde bulundurularak seçilen 4’lü karışım çim tohumu kullanılmaktadır.    Bu tohum türleri;
    
1-Az bakım gerektirir, yaz sıcağına,kuraklığa, tuzluluğa ve çok fazla basılmaya uygun olan FESTUCA ARUNDİNACEA
     2-Türkiye için uygun olan kök saçaklarıyla yayılan ve hızlı kardeşlenen demet türü serin mevsim çimi olan LOLİUM PERENNE
     3-Sıcak kuraklık ve üstüne çok basılmaya uygun olan özellikle pas ve strip smut hastalıklarına karşı mükemmel dayanıklı olup uzun yaşar ve kış mevsiminde güçlü olan  POA PRATENSİS
     4- Türkiye türü sıcak tuzlu ve kurak şartları tolere eder zor şartlarımızda kalıcıdır dar yapraklı serin iklim çimi olan FİNE FESCUES
En ideal çim ekim dönemi Eylül 15 ile Ekim 15 arasıdır. Bu da çim tohumunun çimlenebilmesi ve gelişebilmesi için uygun toprak ve hava sıcaklığının olduğu dönemdir. İdeal toprak sıcaklığı 15-20 derecedir.

7- TOHUM EKİMİ:

Çim tohumunun dengeli bir şekilde çimlenip yüzeye çıkabilmesi için en uygun ekim derinliği 0,5-1 cm olmalıdır.Tohumu dengeli ve istenilen miktarda ekebilmek için traktör arkasına bağlanan tohum ekim makinesi kullanılır. Tohum miktarı ise m² 40-50 gr arasında uygulanır.

8- SULAMA:

     Tohum ekiminden sonra 10 cm’lik toprak tabakası ıslanacak şekilde ekim sahası sulanmalıdır. Sulama, tohumu bir yere biriktirmeyecek ve sürüklemeyecek şekilde sisleme  metoduyla yapılmalıdır.

9-  ÇİMLENME:

     Dengeli bir çimlenme için sulamanın her alana eşit miktarda yapılması gerekir. Ayrıca toprak yüzeyinin, çimlenme süresi içerisinde sürekli nemli kalmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde çim tohumu istenilen zamanda çimlenir. Çimlenme zamanı çim türlerine göre 7-20 gün arasıdır. Çimlenme için uygun toprak sıcaklığı +15-20 derece olmalıdır. Çimlenme tamamlandıktan sonra dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi de sulamanın çimin ihtiyacına göre yapılmasıdır.

Yetiştirme Ağı Uygulaması (File)

     Yurtdışından özel olarak ithal ettiğimiz yetiştirme ağlarını ekimi yapılan alanlara özel makine ile sermekteyiz. Bu sayede hasat edilen çimler kesim ve transfer esnasında koparak dağılma sorununu ortadan kaldırmaktadır.